Opus Dei ve küçük azize – Camino

21 08 2011

Camino, 14 yaşında omurilik kanserinden ölen bir kızın gerçek hikayesini anlatıyor. Filmin ilginç tarafı katoliklerin en sofu organizasyonu Opus Dei’nin neye benzedeğini az da olsa göstermesi.

Jesus loves you

Filmi sanıyorum Goya ödülleri sayfasında bulmuştum. Bir kızın hikayesi olduğunu biliyordum sadece o kadar. Camino, aslen  1985 yılında omurilik kanserinden ölen İspanyol Alexia González-Barros’un hikayesini anlatıyor. Kızın kısa ama ölümcül olan hastalık dönemini gösteriyor. Kızla birlikte ailesini de konu alan filmi izlerken kızın annesinin, ablasının dindarlıklarına şaşırmış ve bizdeki aşırı dinci kısımla eş tutmuştum. Filmi izledikten sonra yorumlara bakınca hayatımıza Da Vinci şifresi ile giren Opus Dei tarikatını anlattığını öğrendim. Okudukça ilginç şeyler çıktı. Ailesi kızın gerçek adının kullanılmasına karşı çıkmış. Opus Dei tarafından da tepki almış film. Da Vinci şifresindeki gibi ayinler, ekstrem uygulamalar falan yok tabii. Okuduğm yorumlardan Opus Dei’nin iç yüzünü yalın bir şekilde anlattığını söylüyorlar. Bu konuda çok bir fikrim yok, okuduğum kadarını biliyorum sadece. Yorumların birinde nasıl Naziler Schindler’in Listesi filmini sevmediyse, Opus Dei’nin bu filmi sevmemesi normal diyordu. Bu yönü ile film bittikten sonra benim için daha ilginç hale geldi. Tabii filmin gerçekleri yansıtmadığını söyleyenler de var. Yönetmenin konuyu ele alış şekli biraz değişik, buna tepki gösteriyorlar.

Camino, İspanyolca “yol” anlamına geliyor ve Opus Dei’nin temeli oluşturan ve 1934 yılında Josemaría Escrivá de Balaguer tarafındna yazılmış kitabın adıymış.

Gelelim filme. Harika bir drama daha. Yönetmen aynı zamanda senaryoyu da yazan Javier Fesser. Bu iflmle oldukça tepki toplamış. Başrolde Camino’yu oynayan Nerea Camacho o kadar sempatik ki, 2 küsür saat süren hüzünlü filmi seyrederken üzülmemeniz elde değil. Film 2008 Goya Ödülleri’nde en iyi film dahil 6 ödül alırken, Camino’nun anne-babasını oynayan Carme Elias ve Mariano Venancio en iyi kadın ve erkek oyuncu ödülünmü almışlar. Küçük Nerea ise en iyi çıkış yapan oyuncu ödülünü almış.

Filmin IMDB notu 7.5. Uygun bir not. Film 130 dakika. Üzücü bir hikaye olduğunu hatırlatayım. Beni bile zaman zaman sıkıntı bastı. Ancak gerçek bir hikayeden uyarlanması, Opus Dei bağlantısı ve 6 Goya hatrıa seyredilmeye değer bir film. İzlemenizi tavsiye ederim.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: