Benzer yükseliş – Hitler: The Rise of Evil

14 08 2011

Hitler:Rise of Evil‘i izlerken arada durdurup tartıştık, arada Wiki’ye baktık, genelde onu reddeden akademi hocasına küfrettik. Başımızdaki yükselen “lider” ile benzerliklerini konuştuk. Tarihsel olarak hatalı olabilir ama Führer’in önceki hayatını kafanızda canlandırmak için faydalı bir film.

Hitler'in Adolf halini anlatıyor

Başar bu filmi izleyelim dediğimde, filmin çok önceden beri arşivimde olduğunu hatırladım. İzlemek bu geceye kısmetmiş. Hitler: Rise of Evil, ABD’de CBS için yapılmış bir TV filmi. Bendeki versiyonu 2 bölümdü ve toplamda 3 saatten fazla sürdü. Film, snapshotlarla Hitler’in çocukluğunu ve gençliğini gösterip geçerken, Güzel Sanatlar Akademisi’nden reddedildiği 1908lerle birlikte 1935lere kadar olan süreyi detayları ile anlatıyor.

Film enterasan tabii, Hitler’in babasının aslında amcası da olduğunu, daha sonra kendi yeğenine aşık olduğu gibi detayları filmden öğrenebiliyorsunuz. Okuduğum yorumlarda filmin tarihsel olarak pek çok hata içerdiği yazıyor. Olsun, detaylar çok önenmi değil, neticede bu bir documentary ya da belgesel değil. Genel fikri yeterince verdiğini düşünüyorum. Filmi izlerken bizdeki bazı izdüşümleri düşünmeden edemiyorsunuz, başarısız sanatçı/başarısız futbolcu, hapiste yükselme, varolan partiye isyan edip yeni bir parti kurma gib benzerlikler dikkat çekici. Ve tabii hitabetin ne kadar önemli olduğu, insanların ne kadar yönlendirilebilir olduğunu tekrar hatırlıyorsunuz.

Filmin IMDB notu 7.1. Bence uygun bir not. Harika bir film değil, 4-4lük bir belgesel de değil. Bunların arasında kalan ancak Robert Carlyle‘in başarıyla canlandırdığı Hitler’i görmek için bile izlenebilecek bir film.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: