Ortadoğu’ya yolculuk – Incendies

6 08 2011

Vasiyetle gelen yolculuk ve süprizler

Incendies, iki kardeşin annelerinin vasiyeti üzerine köklerini bulmak için Orta Doğu’ya yaptığı seyahati anlatan çok güçlü bir drama. 2011 Oscarları’nda yabancı film dalında adaydı. Kanada’dan böyle bir film çıktığına inanmak zor.

Ortadoğu’da geçen filmleri seviyorum. Filistin, Afganistan, İran ve bunların 1950 ve sonrası hikayeleri hep ibret verici oluyor. Doğu’nun Paris’i olarak anılan şehirlerden savaş, işgal, radikal islamın yerleşmesi ve dış sebeplerden şu anki hale düşen bu ülkelerin hikayelerini Paradise Now, Kite Runner gibi filmlerde izlemiştik. Bu film de Müslüman – Hristiyan savaşının gölgesinde geçen bir hikaye var. Büyük ihtimal de 1970’lerin Lübnan’ında geçiyor.

Kanada Quebec’de yaşayan iki kardeş annelerinin vasiyetini bir noterden öğrenip, Ortadoğu’ya giderler. Ailelerinin köklerini ararken hikaye gelişir. Flashbacklerle savaş döneminin de anlatıldığı film gerçekten etkileyici.  Lübnan doğumlu Kanadalı Wajdi Mouawad’in bir oyunundan uyarlanan senaryoyu filmin yönetmeni Denis Villeneuve yazmış.

Filmin IMDB notu 8, bence uygun bir not olmuş. Bir yanda savaş, bir yanda bir aile hikayesi arka planda Radiohead şarkıları, zaman zaman merak, zamam zaman eliniz çenenizde endişeyle izlediğiniz güzel bir drama olmuş. İzlemenizi tavsiye ederim.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: