İngiliz dazlaklar -This is England

30 01 2010

Bu filmi izleyene kadar İngiliz dazlaklar hakkında en küçük fikrim yoktu. Dazlak denildiğinde aklıma genelde Almanya’da olan yine genelde Türkleri hedef alan anarşik elemanlar bir de Defol Dazlak şarkısı ile Cartel grubu gelirdi.  This is England‘ı izledikten sonra İngilizleri de yazdım listeye.

Herkesin ait olduğu bir yer var. İyi ya da kötü...

This is England 1980 İngiltere’sinde Shaun isminde bir çocuğun başından geçenler anlatıyor. Biraz farklı bir çocuk, okulda arkadaşları zor zamanlar yaşatıyorlar, saşı, giyimi alay konusu. Çok önce filmini seyrettiğim, şu an büyük bir zevkle kitabunu okuduğum Nick Hornby’nin About A Boy kitabındaki çocuk karaktere çook benziyor.  Bu çocuk bir gün canı sıkkın eve dönerken bir grup dazlak (skinhead) ile karşılaşıyor ve hayatı değişiyor. Filmin ilk bölümü biraz Billy Elliot tadında, bana onu hatırlattı.

Irkçılık denilince nedese aklıma İngiltere gelmezdi. Aslında neden gelmesin değil mi, dünyanın Hintlisi, Pakistanlısı ve diğer Asyalıları orda… Ancak bu İngilizler herşeyi örtbas etmekte millet olarak bütünlük içinde olduklarından herhalde böyle haberlerle büyümedik. Belki de orada bu saldırılara hedef olan kısım Türkler olmadığı için bizde haber olmadı, bilmiyorum.

2007 yapımı filmde başrolü oynayan Thomas Turgoose isimli çocuk muhteşem bir oyunculuk sergiliyor. Sadece onun performansı için bile izlenir. Büyünce bir Jason Statham olabilir :) Bir diğer iyi performans Stephen Graham tarafından sergileniyor. Bu ismi efsane dizi Band of Brothers, Gangs of New York ve The Damned United’dan hatırlayabilirsiniz. Filmin senaristi ve yönetmeni Shane Meadows, filmi çocukluk yıllarında başından geçen ve tanık olduğu olaylara dayanarak yazmış.

Filmin IMDB notu 7.9. Hakettiği bir puan. 1980 İngiltere’sine bir göz atmak, demir leydi dönemini hatırlamak, güzel müzikler dinlemek, İngiliz aksanı ile küfürler duymak için bu filmi seyretmenizi tavsiye ederim.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: