Su topu üzerinden Macar Devrimi – Szabadság, szerelem

1 11 2009

1956’da Macarlar yoldaş Ruskileri ülkerinden atmaya karar verirler. Aynı sene Melbourne Olimpitayları’nda Macarlar ve Ruslar su topu maçında karşı karşıya gelirler. Olimpiyatların en kanlı maçı olarak tarihe geçen bu maçı, oyuncularının gözünden Ruslara karşı verilen mücadeleyi anlatıyor Szabadság, szerelem (Freedom, love)

Tankların gölgesinde aşk...Havanın 10 dereceye indiği, yağmurlu, soğuk, gri bir İstanbul cumartesi gününde izlediğim Szabadság, szerelem  Macar devrimin 50. yılında gösterime girmiş. Önceki gün Almanya’nın yakın tarihi ile ilgili bir film izlemiştim, bu sefer de Macar devriminin aşlangıcını izledim. Aslında evde Başar olmasa belki başka bir film izlerdim ama bir süre su topu oynamış olan biri varken evde bu film kaçınılmaz oldu.

Filmin konusu olimpiyat oyunlarına hazırlanan Macar su topu takımı ve Ruslara karşı devrim başlatmaya çalışan öğrenci grupları ve bunun sonrasın yaşnan olaylar. Filmde anlıyoruz ki sabahtan akşama devrim olmuyor. (Olsa olsa darbe olur). Çünkü 1956 da başlayan ancak Ruslar tarafından üzerlerine taş toprak tuğla dökülerek söndürülen ilk devrim kıvılcımları meyvesini çok çok sonra veriyor. Macaristan 1989 da sosyalizmi bırakıp cumhuriyete geçiyor.

Siyasi boyutu yanında bir de sportif yanı var filmin. Macar su topu takımı dünyanın en iyilerinden, ancak bunu ispat etmek için Olimpiyat Oyunların’da şampiyon olup ülkelerinin sesini duyurmak istiyorlar. Filmde gösterildiği ve kaynaklarda yazdığı üzere olimpiyat seyircileri Macar takımına büyük destek veriyor.

Filmde asıl kızı oynayan Kata Dobó Macaristanın popüler aktrislerinden. Bir kaç Hollywood yapımında oynamışlığı da var. Asıl oğlan rolünde ise Iván Fenyö var.

IMDB notu 7.3 olan filmin mükemmel bir akışı, çok iyi bir kurgusu var demek zor ancak iki sene önce gidip bayıldığım Budapeşte’nin 1956 da ne durumda olduğunu görmek ve Macar tarihinin yakın geçmişine göz atmak için izlenebilecek ve izlediğinize pişman olmayacağınız bir film.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: