Hırs, başarı ve kibir – The Damned United

29 10 2009

İngiltere’de futbol da futbolun kahramanları da bir başka yaşıyor ve yaşatılıyor. Ada’nın en büyük futbol adamlarından biri olan Brian Clough’un kariyerinin en çalkantılı dönemini anlatan The Damned United, futbol diyince tüyleri diken diken olanların da, Hakan Şükür’den başka futbolcu sayamayanların da izlemesi gereken bir film.

damned_united_poster

"They love me for what I'm not... ...they hate me for what I am."

Bu bir futbol filmi değil. Evet konu bir teknik direktörü ama futbol filmi değil.  Bir başarı öyküsü değil. Tam tersine kariyerinde çok büyük başarılara imza atmış bir adamın en fırtınalı dönemini anlatıyor. The Damned United, İngiliz teknik direktör Brian Clough‘un Leeds United’ın başında geçirdiği 6 hafta üzerinden geçmişine ve geleceğine uzanıyor. Futbol filmi olmaktan öte, hırslı ve kibirli adamın hayatındaki doğruları ve yanlışları anlatıyor.

2009 BBC yapımı olan film David Peace’in aynı isimdeki kitabından uyarlanmış. İlginç olan, kitapta adı geçen o zamanın Leeds oyuncusu Johnny Giles kitabın yazarını dava etmiş ve kitapta yazan bir çok olayın gerçek olmadığını beyan etmiş. Kitap yayınlandığında hayattaolmayan Brian Clough’un ailesi de bu kitabın yayınlanmasını üzüntü ile karşılamışlar. Filmde bazı bölümler kurgu olsa bile şunu görebiliyorsunuz: Hırs başarıyı, başarı kibiri, kibir dışlanmayı getirir! Filmi izlerken aklınıza ister istemez en kibirli Türk Fatih Terim geliyor.

Filmi Tom Hooper yönetmiş. Brian Clough rolünde Michael Sheen, yardımcısı Peter Taylor rolünde bir çok filmde yan rollerden hatırlayacağınız Timothy Spall oynuyor. IMDB notu 7.6 olan film mutlaka izlenmeli diyorum.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: