Çin’den renkli bir yapıt – Chungking Express

9 08 2009

90’ların henüz seyretemiş olduğum önenmli filmlerine devam ediyorum. Chung Hing sam lam (Chungking Express) Çin’den renkli iki aşk hikayesini anlatıyor. Anlatımın karakterlerin önüne geçtiği bu filmi sanırım tekrar seyretmem gerekecek.

İki aşk hikayesi, iki renkli anlatım

İki aşk hikayesi, iki renkli anlatım

IMDB 90’lar listesine baktığımda ortalaması yüksek olan ve benim seyretmedğim bir sürü film gördüm. Bunları yavaş yavaş eritiyorum. Bir süredir arşimimdeki 1994 yapımı Chungking Express’i uygun modu yakaladığım an seyrettim. Film türünde Comedy | Drama | Mystery | Romance yazıyordu. Herşey var gibi gözüküyordu. Gerçekten varmış.

Chungking Express, birbirinden farklı iki aşk hikayesini anlatıyor. İki hikayenin tek ortak noktası her ikisinin de iki polis memurunun başından geçmesi. Filmin eleştirilerinde, bu iki hikayenin birbiri ile kesişmemesi eleştiriliyor yani bir film içinde iki film var gibi.

Filmin oyuncuları benim için hiç tanıdık değil. Yönetmen Kar Wai Wong ise Çin’in önde gelen yönetmenlerinden. Hem senarist, hem yönetmen hem de yapımcı olarak imza attığı bir çok başarılı film var. Filmin anlatımı o kadar renkli ve karakterler o kadar eşsiz ki, ister istemez hikayelerin içine giriyorsunuz. Özellikle ikinci bölümde, polisin aşık olduğu kız karakterini kısaca Çin’in Amelie’si olarak tanımlamak mümkün

Filmin IMDB notu 8.0. Aslını isterseniz bu filmi tekrar izledikten sonra puanını vermek isterim. Oyunculuk ve anlatım harika. Ancak akışta sıkıntıu çektim. Öncelikle iki ayrı hikayenin olması ve bu hikayelerin içindeki bazı yerleri birleştirmekte zorluk çekmemden dolayı bu kadar yüksek bir not vermezdim sanırım. Benden en az 7.5 alırdı gerçi. Sanırım tekrar izlemeliyim :)

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: