Başkalarının hayatı – Das leben der anderen

9 08 2009

Uzun zamandır arşivimde olan bu filmi seyrettiğimde filmin adının film ile ilgili her şeyi anlattığını düşündüm. Das leben der anderen (Başkalarının hayatı) Doğu Almanya’da işlerin nasıl yürüdüğünü bir sanatçı ve bir Stasi Ajanı’nın gözünden anlatan sağlam bir film.

Başkalarının hayatı sizin hayatınız olursa...

Başkalarının hayatı sizin hayatınız olursa...

2007’de en iyi yabancı film Oscar’ını alan, 59 ödülü ve 21 adaylığı olan IMDB notu 8.5 olan bir filmden bahsediyoruz. Sağlam kelimesinin hakkını veriyor. 137 dakikalık bu film, 1984’de Doğu Berlin’de hemen hemen tüm fikir liderlerinin yüksek devlet çıkarları doğrultusunda izlendiği/dinlendiği bir dönemde geçiyor. Bir ajan, dinlemek ile görevli olduğu kişilerin hayatına giriyor. Konu hakkında daha fazla bilgi vermek istemiyorum, çok güçlü bir drama, keyfini çıkartın.

2006 Almanya yapımı olan filmde, Almanya’nın popüler isimlerinden Sebastian Koch, Ulrich Mühe ve Martina Gedeck oynuyor. Filmin yönetmeni ise Florian Henckel von Donnersmarck. Oxford Üniversitesi’nden filozofi diploması olan genç yönetmenin filmograsi oldukça kısa. Bu film onun son çektiği film.

Film ile ilgili anlatılacak çok şey var. Ama ne kadar az anlatırsam o kadar iyi. Zaten iyi bir dramaya bir de çok bilmediğimiz bir ülkenin çok bilmediğimiz durumları eklenince, üstüne biraz da gizem eklenince 137 dakikanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: