Arjantin’in karanlık dönemi – Garage Olimpo

3 08 2009

70’lerin sonu, 80’lerin başı. Arjantin dikta yönetimi altında. Durum bize çok yabancı değil. Evlerinden sebepsiz alınan, göz altında kaybolan insanlar, baskı altında yaşamaya zorlanan halk ve herşeyin üstündeki askeri rejim. Garage Olimpo, Latin Amerika’nın karanlık bir dönemini anlatıyor.

70’şerin sonu 80’lerin başından çok bir şey hatırlamıyorum. Dün ne yediğini hatırlamayan  biri için çok iddialı olurdu, minik bir çocuktum. Ancak filmler, kitaplar, şarkılar ve anlatılan anılar ile neye benzediğini hayal etmeye çalışıyorum, ama etmem imkansız sanırım. Aynı dönemlerde pek çok ülkede farklı isimler altında benzer şeyler yaşanmış. Latin Ameika’da özellikle güneyde, Arjantin, Şili ve Uruguay olduğu bölgede askeri rejimin hakim olduğu dönemler herkesin nefret ile andığı zamanlar. Baskı altında olduğu, askeri diktanın istediği gibi at oynattığı zamanlar. Film ile ilgili yorumları okduğumda herkes o günlerden nefret ve üzüntü ile bahsediyor, Arjantin’in karanlık günleri olarak bahsediyor. Bir kitapta, Futbol Dünya Kupası 78’in Arjantin’de düzenlenmesinin politik olduğu, terör estiren yerel yöneitmin tüm dünyaya “Bakın her şey normal” mesajı vermek istediğini okumuştum. Bu filme göre normal olmayan pek çok şey var.

Kötüleri tarih yazacak... mı?

Kötüleri tarih yazacak... mı?

Film, o dönem Buenos Aires’de yaşayan 2-3 kişinin etrafında geçiyor. Birisi gizli polis, birisi kurban, birisi anne birisi kötü adam. Aslında genelde herkes kötü. İşkence sahneleri var. Acayip bir aşk hkayesi var. Ve ortadan kaybolan insanların ne olduğunu anlatan br sahne var ki film sırf bu sahne için bile izlenir

IMDB notu 7.4 olan 1999 yapımı bu fimin ne yönetmeni ne de oyuncuları tanıdık. Çoğunluğu Latin Amerika festivallerinde 17 ödülü var. Olaylar özellikle Türkiye’de o dönemi yaşamış kişilere tanıdık, acı ve nefret dolu gelebilir. Pozitif bir film değil, ülke kurtulmuyor, kimse kimseyi kurtarmıyor, karanlık bir film. Bunu bilerek seyredin ama seyredin.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: