Extreme menü – The Good Shepherd

24 03 2009

Öğlen yemeğe çıktığımızda çok açsak doğru KFC’ye gidip Extreme Menü yeriz. Herşeyden içinde biraz bulunduran bu menü çok doyurucudur ama yemek sonunda ne yediğinizi tam olarak alamazsınız. Herşeyden birazcık vardır ama doyumluk değil tadımlık. İşte the Good Shepherd öyle bir film. Bir çok şey var ama hiç bir öğe doyurucu değil.

Kadro kalabalık ama aldanmayın!

Kadro kalabalık ama aldanmayın!

The God Shepherd, CIA’in karşı istihbarat birinin başındaki kişi olan Edward Wilson’un (Matt Damon)çevresinde geçiyor ve az da olsa gerçek olaylara dayanıyor. Filmdeki Edward karakterinin gerçek dünyadaki karşılığı James Jesus Angleton ilginç bir karakter. Tam bir vatan ve görev adamı. Wiki’deki fotoyu görünce Matt Damon’un taktığı kalın kemik çerçeveli gözlükler anlamını buldu :)

Film Amerika’nın desteği ile Fidel Castro’yu devirmek için yapılan Domuzlar Körfezi Çıkartması ile başlıyor. Bu girişim başarısızlıkla sonuçlanınca Amerikalılar birinin içerden bilgi sızdırdığını anlıyorlar. Yetkili kişi Edward Wilson ve ekibi  “yatak odasındaki bu yabancının” kim olduğunu bulmaya çalışıyorlar. Bu sırada  Edward’ın çocukluğu, okul yılları, gençliği, göreve gelişi, aile yaşamını öğreniyoruz flashbackler ile.

Edward Wilson’un yaşam kesitleri arasında soğuk savaş sırasındaki ajan oyunlarını sakin ve sade olarak görebiliyorsunuz. İkinci Dünya savaşı, soğuk savaş, Rus ajanlar, İngilizler hepsi filmin içinde var. Filmin sevdiğim yönlerinden biri gördüğüm en sakin ajan filmlerinden birisi olması. Size direk konuyu veriyor, düşünmenizi sağlıyor. Filmde fazla şiddet öğesi yok, uçan kaçan şeyler yok sakinde konuları anlatıyor.

Filmde, aşk, ajan hikayeleri, macera, gizem, dram yani ne ararsanız var. Bunun üstüne küçük rolleri olan Robert De Niro, Angelina Jolie, Alec Baldwin, William Hurt, Joe Pesci’yi de ekleyin. Wow harika olması lazım değil mi? Ama değil. Çünkü yukarıdaki öğelerin hiç birini bana tam olarak hissetirmedi. Tam anlamı ile bir ajan filmi değil, aşk filmi hiç dğeil, macera filmi olabilir ama değil…

Filmin yönetmeni Robert De Niro. Filmde küçük de olsa bir rolü var. Başroldeki Matt Damon’un yancıları gayer sağlam yukarıda yazdım ama küçük rollerdeler. De Niro’nun ikinci yönetmenlik denemesi. İlki 1993’deki A Bronx Tale, bu film ise 2006 yapımı. Matt Damon’ın canlandırdığı James Jesus Angleton karakteri hakkında bir şeyler okuyunca, oyunculuğunun çok iyi olduğuna karar verdim. Bu karakter hakkında filmi izlerken ne hissetdiysem Wiki’de benzer şeyler yazılmıştı.

Film çok uzun. 2 saat 35 dakika. Uygun bir zaman gerekiyor seyretmek için. IMDB notu 6.9. Bence yerinde bir puan.Amerikan tarihinin kapalı kutusu CIA’nin kuruluşu, önemli bir bölümünün başkanının hayatı ve bir takım ajan oyunlarını izlemek istiyorsanız, bu filmi izleyebilirsiniz. Ama sakın kadroya kanmayın :)

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: