Uçurtmanın ipini tutmak isteyeceksiniz – The Kite Runner

8 03 2009

Bazı filmler vardır. Evdesinizdir, bir kaç film alternatifi vardır. Siz onu seçmişsinizdir. 15. dakikasında iyi ki diğer filmi değil de bunu seçmişim dersiniz. Seçiminiz ile gurur duyarsınız, çok iyi bir film olduğunu hissedersiniz. İşte The Kite Runner böyle film.

Bazı arkadaşlıklar özeldir!

Bazı arkadaşlıklar özeldir!

Bu filmi izlemeye başladığınız zaman hem sıcaklığı sizi sarıyor, hem de konusu itibarı ile meraklandırıyor. Merak dediğimse şöyle: Filmin büyük kısmı Afganistan’da geçiyor. Ama bundan neredeyse 30 sene önceki Afganistan’da. Bugün sadece Taliban’ın estirdiği yönetim terörü ile anılan ülkenin 70 lerin sonundaki Sovyet işgali öncesi fotoğrafını görmek insanda merak uyandırıyor. Slumdog Millionaire de nasıl Hindistan’ın arka sokaklarını öğrendiyek burada da pek çoğumuzun bilmediği Afganistan’ı görüyoruz.

Afganistan’da zengin bir ailenin çocuğu ile  en yakın arkadaşı olan evin uşağının çocuğu çevresinde geçen bir hikaye. Bu ikili, Rusların gelmesi ayrılıyor. İlginç bir hikayesi var çok ipucu vermemek için yazmıyorum.

Filmin adı, Kite Runners, çocukların uçurtma sevdasından geliyor.  Filmi izlerken baharda uçurtma uçurmak için kendi kendime söz verdim. O derece renkli ve coşkulu.

Khaled Hosseini’nin aynı isimli romanından uyarlanmış film. Yazarın ilk kitabı, zaten iki kitabı var. Kite Runner dünyadan 10 milyon kopyadan fazla satmış. Filmi seyrettikten yaklaşık 8 saat sonra yazıyorum. Bu sırada filmi anlattığım insanlardan ikisi kitabı okumuş. Oldukça popüler bir kitap yani…

2007 yılı yapımı bu filmin müzikleri de bir hayli orjinal.2008 Oscar ödüllerinde filmin müziği aday olmuş, kazanamamış.

Filmin oyuncularını ilk kez izledim herhalde. Filmografileri de ben de hiç ışık yakmadı. Her zaman olduğu gibi yine yönetmen ve oyuncular hakkında hiç bir bilgi almadan filmi seyrettim. Sonradan baktığımda yönetmen Marc Forster‘ın daha önce Stay ve Stranger than Fiction gibi iki sevdiğim filmi yönetmiş olduğunu gördüm.

IMDB notu 7.8 olan film hem iyi bir hikaye, hem bir ülkenin geçimişini ve kültürünü anlamanıza yardımcı olması bakımından izlenmeye değer. Tavsiye ederim.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

One response

8 03 2009
Federiko

perfetto, bumbastik, gracia,

Amore
Federico

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: