Angelina aşkına… The Changeling

27 01 2009

Pazar akşamı için aklımda 2 film vardı. Birisi The Changeling, diğeri ise the Wrestler. Arkadaşlarla yenen güzel bir yemek (makarna+şarap+çukalata fondü) sonrası izleyizilerden birinin kadın olması sebebi ile tercihimi The Changeling’den yana kullandım.

Acılı anne çocuğunu bulabilecek mi?

Acılı anne çocuğunu bulabilecek mi?

İzlemeden önce, yönetmenin Clint Eastwood, başrolde Angelina Jolie olduğunu ve konunun bir çocuk kaçırma hikayesi olduğunu biliyordum. Yine minimal bilgi. Ne demişler, cehalet mutluluktur :)

Film 1920’lerin Amerikasında geçiyor. Kahramanımız Angelina Jolie’nin çocuğu kaçırılıyor ve film başlıyor. Bir filmi izlerken mümkünse çok az bilgi sahibi olmayı, hatta hiç olmamayı severim. Dolayısı ile yazılarımda da filmlerin konusu ve gelişmeler ile ilgili çok detay vermiyorum. Dolayısı ile bu bir satır açıklama size yetsin :)

Yukarıda yazdığımdan biraz daha fazlasını bilmeme rağmen konu hakkında, ilk 20 dk sonrasında film beni kendine bağladı. İlginç gelişmeler oluyor filmde, bu yüzden ya bu konudan iş çıkmaz demeyin. Hem filmin gerçek olaylara dayandığını bilirseniz, şaşkınlığınız daha da artacak filmin sonunda.

Film genel olarak acılı anne etrafında geçtiği için, kamera sürkeli Angelina Jolie’nin üzerinde. Jolie rolün hakkını vermiş. Daha önce bir dramada seyrettiğimi hatırlamıyorum Angelina Jolie’yi, hep aksiyon filmleri var aklımda ki çoğunu seyretmedim :) Belki seyredip unutmuş da olabilirim. Ancak filmde gayet başarılı. Zaten en iyi kadın oyncu dalında Oscar adayı. Rakiplerini henüz seyretmediğim için yorum yapamayacağım.

Konudan bağımsız olarak, 1920’lerin ABD’sinde insanların LAPD yani Los Angeles Polis Departmanı’nı nasıl protesto ettiklerini, ya da edebildiklerini görmek, neden onların aya bizim ise yaya gittiğimizi suratımıza bir daha çarpıyor.

Clint abimizin yönettiği filmin IMDB notu 8.1. Bence adil bir not. Bir parantez de Clint Eastwood’a açalım. Baba artık ikişer ikişer çıkartıyor filmleri, herhalde Oscar’ı garantilemek için. 2006’da letters from Imo Jiwa ve The Flag of our Fathers filmlerinin ardından, 2008 yılında The Changeling ve Gran Torino gibi iki başarılı filmi piyasaya çıkarttı. Ya ben bu adamı western filmleirnden hatırlıyorum, nasıl böyle filmler yapıyor derken filmografisine baktım, 1970lerden beri film yönetiyormuş :) Son filmleri ya Oscar kazanıyor, ya aday oluyor ya da çok beğeniliyor. Bu filmin senaryosunu okuduğu akşam yönetmenliği kabul ettiği yazıyor IMDB’de.

İki çift laf da yapımcı Ron Howard‘a. Aslen yapımcı falan beni çok ilgilendirmez ancak filmi kendisi yönetmek istemiş, takvimi elvermeyince sadece yapımcı olarak rol almış. Ama bu seneki diğer yapımı Forst/Nixon Oscar adayı! Son zamanlarda yapımcısı olduğu filmler arasında A Beatiful Mind, Cindirella Man, Da Vinci Code var…

Filmi sakin bir ortamda, dramanın hakkını verecek bir ekiple izlemenizi tavsiye ederim. Süpsüper iddaalı değil ama Angelina Jolie’yi ve 1920’lerde LAPD nin nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız mutlaka seyredin.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: