In Bruges – Sadece Collin Farrell için bile izlenir

14 01 2009

Bu Golden Globe’da zamansız verildi kardeşim! Eşe dosta tavsiye ettiğimiz Slumdog Millionaire en iyi film ödülünü aldı. Tavsiye ettiklerim geri döndü teşekür etti. E şimdi zaten en iyi film seçilmiş, artık ben bunu yazsam ne olur? İpimle kuşağım durumu.

Ha keza In Bruges de öyle. Diyecektim ki sadece Colin Farrell için izlenir, çaat Golden Globe’da müzikla ya da komedi dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı, bana kapak misali.

ın Bruges

Collin Farrell çenesi ile Golden Globe'da kazandı

Film, gayet açık olduğu üzere Belçika’nın Brüj şehrinde geçiyor. Belçika’ya hiç gitmedim, Almanya ve Hollanda’da dolaşmışlığım var, gidenler görülecek pek bir şey yok demişti. Dolayısı ile filmin açılış cümlesi beni çok güldürdü.

– I didn’t even know where Bruges fucking was. Bruges is a shithole.

Yüzüme kocaman bir gülümseme oturdu. Pis İrlanda aksanı ile birisi Brüj’e sövüyor, ve filmin adı ın Bruges ise eğlence tavan yapmış demektir.

İki katilimiz var ve bunlar İrlandalı. Bir işler için Brüj’e geliyorlar. Colin Farrel’şn karakteri ölesiye nefret ediyor, diğer eleman ise, yaşca daha büyük olan gelmişken gezelim derdinde. Bunları oraya gönderen patronlarına göre ise Brüj bir peri masalı.

Film bu ikilinin başından geçenleri, Brüj’de karıştıkları belaları anlatıyor. Colin Farrel gerçekten muhteşem. Gözleri, mimikleri, konuşması o yerinde duramayan, haşarı ama bir o kadar da delikanlı İskoç karakterini çok iyi canlandırıyor.

Filmin yönetmeni Martin McDonagh’ın ilk uzun film denemesi IMDB’den anladığım kadarı ile. Aslında izlediğim filmlerin yönetmenleri hakkında en ufak bir fikrim olmazi bir kaç meşhur yönetmen dışında hafızamda kesinlikle filmler ve yönetmenler eşleşmez. Bu yazılar sayesinde belki yönetmenlere de aşina olurum. McDonagh’ın 2006 çektiği bir kısa film var, Six Shooter ve Oscar almış. Kendisi az ve öz üretiyor diyebiliriz sanırım. Filmin akışı içinde Ralph Fiennes’de başka bir çatlak İrlandalı olarak çıkıyor karşımıza.

Bu film seyredilir mi? Evet, kesinlikle seyredilir. Filmi izledikten sonra Brüj’e gidesim bile geldi. IMDB ortalaması 8.1, yeirnde gözüküyor. V.C. Barcelona’nın olduğu listeden en iyi film seçilmesi haksızlık olurdu Golden Globe’da (ama aynı listede Burn After Reading’de var. Ya, hiç mi komedi filmi çekilmedi 2008’de?)

Size filmden bir kaç tagline daha vermek istiyorum. Colin Farell’ı gözünüzde canlandırın :)

– Ken, I grew up in Dublin. I love Dublin. If I grew up on a farm, and was retarded, Bruges might impress me but I didn’t, so it doesn’t.

– One gay beer for my gay friend, one normal beer for me because I am normal.

– My date involved two instances of extreme violence, one instance of her hand on my cock and my finger up her thing which lasted all too briefly – and then I was away – , one instance of me stealing five grams of very high-quality cocaine and one instance of me blinding a poofy little skinhead: so all in all… my evening pretty much balanced out, fine.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: